« zpět

Konference přípravek přilákala trenéry z celého kraje

13.12.2022

Pondělní konference na téma výchovy hráčů kategorie přípravek přilákala na mostecký Hotel Cascade trenéry z celého Ústeckého kraje.

Široké téma optimální výchovy přípravek se snažili rozplést zkušení trenéři ve dvou diskusních panelech. Do Mostu se podařilo pozvat trenérské osobnosti z celého kraje, včetně zástupce Baníku Sokolov a FC Viktora Plzeň, které se mohly podělit o prokazatelnou zkušenost s úspěšnou výchovou přípravek ve svých klubech.

V úvodní části Jan Skýpala s hosty probíral okolnosti zápasového procesu přípravek. Dle očekávání se sešlo více názorů. Na jednu stranu důraz na rovnováhu mezi tréninkovým procesem a zápasem. Volná hra na tréninku může mít větší přínos než cestování do dálky k zápasu. Zdeněk Kotalík z FŠ Litvínova považuje zápas za běžnou součást tréninku a neklade na něj velký důraz. Snaží se simulovat prostředí pláckového fotbalu, kde kluci (a holky) hrají sami jak fotbal cítí. V tréninku se pak věnuje především pohybovým dovednostem a technice ovládání míče. Tento přístup potvrdil i Jaroslav Kovařík, zástupce Viktorie Plzeň, který popsal pravidelné otevřené tréninky, kde až na dvacítce hřišť kluci z různých klubů hrají neřízený fotbal. A mísí se zde hráči Plzně s hráči okolních klubů, všichni dohromady. Horší s lepšími a větší s malými. Plzeň potvrzuje, že tudy provádí i nábor talentovaných hráčů do svého klubu, který by měl patřit mezi výběrové kluby.

Tomáš Hájek z Baníku Sokolov hovořil o podstatě fotbalu, kterou pro většinu znameá hraní zápasů, a to i proti zvučnějším soupeřům. Pro hráče jsou tyto zápasy náročnější, ale kluci je strašně rádi hrají, přináší to koření do jejich vývoje a enormní snahu se rychle zlepšovat. Karlovarský krajský přebor přípravek nenabízí velký počet smysluplných zápasů, namísto velkociferných výher raději vyrážíme k zápasům i na zajímavé turnaje.

Velké téma byla i práce s rodičem nebo vyhledávání trenérů do přípravek. Potvrzuje se realita nutnosti zapojování tatínků, kteří se stávají klíčoví pro tréninkový proces, ačkoliv kluby se snaží pro nejmenší kategorie oslovovat vysoce zkušené a kvalifikované trenéry. Velmi častým jevem je trénování jednoho trenéra ve dvou věkových kategoriích, kdy trenér společně s fotbalem vyšší kategorie trénuje i nejmenší hráče. Zdeněk Kotalík (FŠ Litvínov) kladl důraz na včasné vyhledávání trenérů, ideálně z řad ještě aktivních dorostenců, kteří trénování mohou pojmout jako zajímavou brigádu. Nové trenéry je nutné podchytit v mladém věku, následně se do fotbalu dostávají skutečně především tatínci. Vztah s rodičem je jinak velmi důležitý. Sportovně se více daří trenérům, kteří dokáží udržovat s rodiči aktivní kontakt a zároveň si udrží přiměřený odstup. Snahu o aktivní spolupráci s rodiči potvrdili všichni zúčastnění experti. Trenéři, kteří dokáží rodiče vtáhnout do dění klubu mívají velkou výhodu.

Ve druhé části diskuse se Ladislav Ramešem se svými kolegy zamýšlel nad vhodnými tréninkovými formami v kategoriích přípravek. TTéma problematického společného trénování talentově lepších a horších hráčů nepřinesl výrazné myšlenky. Trenéři potvrdili, že práce s talentem je snadnější a pro trenéra uspokojivější, nicméně hráči horší kvality jsou pro budoucnost fotbalu rovněž velmi důležití, zvlášť když jde o přípravu do týmového sportu, kde se z úvodních trojic, čtveřic nebo pětic hráčů stávají velké týmy. Nicméně propojování talentově rozdílných hráčů v zápasech a turnajích zůstalo mírně nezodpovězeno. Míchání rozdílné kvality hráčů se odvíjí od počtu dostupných hráčů. Logicky je snaha lepší hráče dávat k sobě, ovšem nutné je hlídat zápasovou vytíženost i talentově slabších hráčů.

Petr Voříšek z Junioru Děčín hovořil i o odlivu hráčů přípravek do větších klubů, který právě Děčín zasahuje kvůli nižší úrovni soutěží v žákovských kategoriích. Hráčům zpravidla nebráníme v odchodu, ale mohu potvrdit, že cestování v brzkém věku psychicky hráče velmi opotřebovává. V pozdějším věku - stále však dětském - většinou ztrácejí o fotbal zájem a do dospělých se vůbec nedostanou. Zástupce největšího klubu v panelu - Viktorie Plzeň, Jaroslav Kovařík - tento fakt vnímá, nicméně zastává názor, že pro skutečně talentované hráče je vhodný tréninkový proces vyšší úrovně. Prosadit se ve fotbale přináší i formy odříkání a je důležité sledovat, jestli hráč hraje fotbal kvůli sobě nebo kvůli zájmu rodičů, toto je pro Kovaříka zdaleka nejdůležitější faktor při výběru hráče. "Většinou to poznáte velmi rychle právě ve volné, neřízené hře," říká Kovařík.

Konference se dotkla i výchovy dívek v přípravkových kategoriích. Matěj Lačný z SK Roudnice hovořil o výhodnosti paralelních týmů už na úrovni přípravek. Některé dívky rády hrají s klukama, snaží se jim vyrovnat. Jiné ve fotbale hledají možnost socializace ve sportu a jsou rády za dívčí kolektivy. Dívky vstupují do fotbalu a příští roky budou patřit určitě i jim.

Marek Vait zastupoval regionální akademii Ústeckého kraje, která operuje v Teplicích. Své zkušenosti však předával na základě úspěšné práce s přípravkami v Chomutově. Dařilo se mu především napojení na dopolední program mateřských školek, do fotbalu tak získal velké počty hráčů. Přiznal však, že trenérsky si mnohdy musel poradit sám. Velké realizační týmy s množstvím asistentů v menších klubech zdalekou nejsou a výhledově asi ani nebudou. Trenér musí volit takové organizační formy, aby dokázal ve cvičeních hráče rotovat. Právě neřízená hra na druhém stanovišti je ideální volbou pro trénink v momentě, kdy se trenér ocitne s dětmi na hřišti sám. Zároveň Marek Vait varuje před přílišným počtem tréninků v nejmladších věkových kategoriích. Ideálně by hráči - děti měli mít v týdnu ještě nějaký další kroužek, nejen tréninky fotbalu.

Konference v mosteckém Hotelu Cascade přinesla vesměs velmi pozitivní ohlasy. Především se mezi sebou potkali trenéři věnující se těmto kategoriím, kteří si i v zákulisních diskusích měli co říct. Pro organizátory, kterým byl mostecký Baník, to přineslo vzpruhu k přípravě dalších diskusních fór a otevírání palčivých témat v současném fotbale.

Konference přípravek
pondělí 12.12.2022, Hotel Cascade

Diskutující:
Panel 1: Tomáš Hájek (Baník Sokolov), Zdeněk Kotalík (FŠ Litvínov), Markus Seiler (Chemnitzer FC)
Panel 2: Marek Vait (RFA Akademie), Jaroslav Kovařík (FC Viktoria Plzeň), Matěj Lačný (SK Roudnice)

 

 

Konference přípravek přilákala trenéry z celého kraje._00.png._konference03.jpg._web_kolo3_ver02.jpg._web_vyska1.jpg